Internet to okno na świat, doskonały kanał komunikacji z innymi użytkownikami, a także bardzo dobre źródło rozrywki i wiedzy dla osób w każdym wieku. Jednak mimo swoich licznych zalet w sieci czeka również wiele zagrożeń, na które najbardziej podatne są dzieci. Jak więc zapewnić im najskuteczniejszą ochronę przed internetowymi niebezpieczeństwami? Przede wszystkim zagrożeń w internecie nie można bagatelizować – warto za to w miarę możliwości kontrolować działania swojej pociechy w sieci, a przy tym dużo rozmawiać. To jednak nie wszystko!

Bezpieczeństwo dziecka w internecie – jakie kroki należy podjąć, aby chronić najmłodszych?

Obawiasz się, że Twoje dziecko będzie odwiedzało witryny internetowe, które mogą zawierać nieodpowiednią dla niego treść? Chcesz chronić swoją pociechę przed zagrożeniami w sieci? W takim razie warto zacząć działać jak najwcześniej. Na pierwszym miejscu powinieneś postawić edukację – zasady cyberbezpieczeństwa mogą być oczywiste dla Ciebie, jednak Twoje dziecko może być zupełnie ich nieświadome. To, co ważne, to uświadomienie dziecka, że nie każda osoba, z którą będą miały styczność w internecie, może mieć wobec niego dobre zamiary. A już w żadnym razie nie powinno udostępniać obcym swoich danych. Warto dzieci uświadamiać od najmłodszych lat, już podczas pierwszych kontaktów z internetem – nastolatek może być mniej chętny na przyswajanie takich informacji.

Ochrona rodzicielska – postaw na zaawansowane działania

Rozmowa i edukacja nie zawsze jednak przynoszą zamierzony efekt, w szczególności w przypadku starszych dzieci. Wtedy właśnie warto podjąć bardziej zaawansowane kroki, a mianowicie sięgnąć po różnego rodzaju programy czy aplikacje, które stanowią odpowiednie wsparcie dla rodziców w ochronie swojego dziecka w sieci. Kontrolę rodzicielską można wprowadzić zarówno na poziomie przeglądarki, jak i na samym urządzeniu – komputerze, telefonie komórkowym czy tablecie. Jednym z takich rozwiązań jest grupa rodzinna Microsoft, która pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom korzystających z Windows 10, urządzeń z systemem Android działających w oparciu o system operacyjny Microsoft czy z Xboxa. Microsoft Family Safety umożliwia kontrolowanie tego, co robi dziecko w sieci, ustawianie limitów czasu spędzanego przed urządzeniem czy ograniczanie dostępu do niektórych stron internetowych.

To jednak niejedyne rozwiązanie, z którego możesz skorzystać. Jeśli chcesz chronić swoje dziecko przed zagrożeniami w sieci czy dostępem do nieodpowiednich stron, sprawdź również takie oprogramowania jak Kaspersky SafeKids czy Norton Family. Pamiętaj także o tym, że każda forma ochrony rodzicielskiej powinna zostać przedyskutowana z dzieckiem, aby nie poczuło się zbyt kontrolowane.